pg_resetwal (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (120 entries)

en: error:
el: σφάλμα:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: detail:
el: λεπτομέρεια:

en: hint:
el: υπόδειξη:

en: could not open file "%s" for reading: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για ανάγνωση: %m

en: could not read file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %zu

en: could not close file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του αρχείου «%s»: %m

en: byte ordering mismatch
el: αναντιστοιχία διάταξης byte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
el: πιθανή αναντιστοιχία διάταξης byte
    Η διάταξη byte που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου pg_control ενδέχεται να μην ταιριάζει με αυτήν
    που χρησιμοποιείται από αυτό το πρόγραμμα.  Στην περίπτωση αυτή, τα παρακάτω αποτελέσματα θα ήταν εσφαλμένα, και
    η εγκατάσταση PostgreSQL θα ήταν ασύμβατη με αυτόν τον κατάλογο δεδομένων.

en: could not open file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %m

en: could not write file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή αρχείου «%s»: %m

en: could not fsync file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής fsync στο αρχείο «%s»: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
el: δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή δείκτη null (εσωτερικό σφάλμα)

en: could not stat file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο «%s»: %m

en: could not open directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του καταλόγου «%s»: %m

en: could not read directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του καταλόγου «%s»: %m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου «%s» σε «%s»: %m

en: could not open process token: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα διακριτικού διεργασίας: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not allocate SIDs: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η εκχώρηση SID: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not create restricted token: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία διακριτικού διεργασίας: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not start process for command "%s": error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση διεργασίας για την εντολή «%s»: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not re-execute with restricted token: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η επανεκκίνηση με διακριτικό περιορισμού: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not get exit code from subprocess: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση κωδικού εξόδου από την υποδιεργασία: κωδικός σφάλματος %lu

en: invalid value "%s" for option %s
el: μη έγκυρη τιμή  «%s» για την επιλογή %s

en: %s must be in range %d..%d
el: %s πρέπει να βρίσκεται εντός εύρους %d..%d

note: translator: the second %s is a command line argument (-e, etc)
en: invalid argument for option %s
el: μη έγκυρη παράμετρος για την επιλογή %s

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: transaction ID epoch (-e) must not be -1
el: η εποχή αναγνωριστικού συναλλαγής (-e) δεν πρέπει να είναι -1

en: oldest transaction ID (-u) must be greater than or equal to %u
el: το παλαιότερο αναγνωριστικό συναλλαγής (-u) πρέπει να είναι μεγαλύτερο ή ίσο με %u

en: transaction ID (-x) must be greater than or equal to %u
el: το αναγνωριστικό συναλλαγής (-x) πρέπει να είναι μεγαλύτερο ή ίσο με %u

en: OID (-o) must not be 0
el: OID (-o) δεν πρέπει να είναι 0

en: multitransaction ID (-m) must not be 0
el: το αναγνωριστικό πολλαπλής συναλλαγής (-m) δεν πρέπει να είναι 0

en: oldest multitransaction ID (-m) must not be 0
el: το παλαιότερο αναγνωριστικό πολλαπλής συναλλαγής (-m) δεν πρέπει να είναι 0

en: multitransaction offset (-O) must not be -1
el: η μετατόπιση πολλαπλής συναλλαγής (-O) δεν πρέπει να είναι -1

en: too many command-line arguments (first is "%s")
el: πάρα πολλές παράμετροι εισόδου από την γραμμή εντολών (η πρώτη είναι η «%s»)

en: no data directory specified
el: δεν ορίστηκε κατάλογος δεδομένων

en: cannot be executed by "root"
el: δεν είναι δυνατή η εκτέλεση από "root"

en: You must run %s as the PostgreSQL superuser.
el: Πρέπει να εκτελέσετε %s ως υπερχρήστης PostgreSQL.

en: could not read permissions of directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση δικαιωμάτων του καταλόγου «%s»: %m

en: could not change directory to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η μετάβαση στον κατάλογο «%s»: %m

en: lock file "%s" exists
el: το αρχείο κλειδώματος "%s" υπάρχει

en: Is a server running?  If not, delete the lock file and try again.
el: Εκτελείται ο διακομιστής;  Εάν όχι, διαγράψτε το αρχείο κλειδώματος και προσπαθήστε ξανά.

en: Write-ahead log reset
el: Επαναφορά write-ahead log

en: unexpected empty file "%s"
el: μη αναμενόμενο κενό αρχείο «%s»

en: data directory is of wrong version
el: ο κατάλογος δεδομένων είναι εσφαλμένης έκδοσης

en: File "%s" contains "%s", which is not compatible with this program's version "%s".
el: Το αρχείο «%s» περιέχει «%s», το οποίο δεν είναι συμβατό με την έκδοση «%s» αυτού του προγράμματος.

en: If you are sure the data directory path is correct, execute
      touch %s
    and try again.
el: Εάν είστε βέβαιοι ότι η διαδρομή καταλόγου δεδομένων είναι σωστή, εκτελέστε
      touch %s
    και προσπάθησε ξανά.

en: pg_control exists but has invalid CRC; proceed with caution
el: pg_control υπάρχει αλλά δεν έχει έγκυρο CRC· προχωρήστε με προσοχή

en: pg_control specifies invalid WAL segment size (%d byte); proceed with caution | pg_control specifies invalid WAL segment size (%d bytes); proceed with caution
el[0]: pg_control καθορίζει το μη έγκυρο μέγεθος τμήματος WAL (%d byte)· προχωρήστε με προσοχή
el[1]: pg_control καθορίζει το μη έγκυρο μέγεθος τμήματος WAL (%d bytes)· προχωρήστε με προσοχή

en: pg_control exists but is broken or wrong version; ignoring it
el: pg_control υπάρχει, αλλά είναι κατεστραμμένη ή λάθος έκδοση· παραβλέπεται

en: Guessed pg_control values:
el: Μάντεψε τιμές pg_control:

en: Current pg_control values:
el: Τρέχουσες τιμές pg_control:

en: pg_control version number:            %u
el: pg_control αριθμός έκδοσης:                         %u

en: Catalog version number:               %u
el: Αριθμός έκδοσης καταλόγου:                          %u

en: Database system identifier:           %llu
el: Αναγνωριστικό συστήματος βάσης δεδομένων:           %llu

en: Latest checkpoint's TimeLineID:       %u
el: Πιο πρόσφατο TimeLineID του σημείου ελέγχου:        %u

en: Latest checkpoint's full_page_writes: %s
el: Πιο πρόσφατο full_page_writes του σημείου ελέγχου:  %s

en: off
el: κλειστό

en: on
el: ανοικτό

en: Latest checkpoint's NextXID:          %u:%u
el: Πιο πρόσφατο NextXID του σημείου ελέγχου:           %u:%u

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
el: Πιο πρόσφατο NextOID του σημείου ελέγχου:           %u

en: Latest checkpoint's NextMultiXactId:  %u
el: Πιο πρόσφατο NextMultiXactId του σημείου ελέγχου:   %u

en: Latest checkpoint's NextMultiOffset:  %u
el: Πιο πρόσφατο NextMultiOffset του σημείου ελέγχου:   %u

en: Latest checkpoint's oldestXID:        %u
el: Πιο πρόσφατο oldestXID του σημείου ελέγχου:         %u

en: Latest checkpoint's oldestXID's DB:   %u
el: Πιο πρόσφατο oldestXID’s DB του σημείου ελέγχου:    %u

en: Latest checkpoint's oldestActiveXID:  %u
el: Πιο πρόσφατο oldestActiveXID του σημείου ελέγχου:   %u

en: Latest checkpoint's oldestMultiXid:   %u
el: Πιο πρόσφατο oldestMultiXid του σημείου ελέγχου:    %u

en: Latest checkpoint's oldestMulti's DB: %u
el: Πιο πρόσφατο oldestMulti’s DB του σημείου ελέγχου:  %u

en: Latest checkpoint's oldestCommitTsXid:%u
el: Πιο πρόσφατο oldestCommitTsXid του σημείου ελέγχου: %u

en: Latest checkpoint's newestCommitTsXid:%u
el: Πιο πρόσφατο newestCommitTsXid του σημείου ελέγχου: %u

en: Maximum data alignment:               %u
el: Μέγιστη στοίχιση δεδομένων:                         %u

en: Database block size:                  %u
el: Μέγεθος μπλοκ βάσης δεδομένων:                      %u

en: Blocks per segment of large relation: %u
el: Μπλοκ ανά τμήμα μεγάλης σχέσης:                     %u

en: WAL block size:                       %u
el: Μέγεθος μπλοκ WAL:                                  %u

en: Bytes per WAL segment:                %u
el: Bytes ανά τμήμα WAL:                                %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
el: Μέγιστο μήκος αναγνωριστικών:                       %u

en: Maximum columns in an index:          %u
el: Μέγιστες στήλες σε ένα ευρετήριο:                   %u

en: Maximum size of a TOAST chunk:        %u
el: Μέγιστο μέγεθος ενός τμήματος TOAST:                %u

en: Size of a large-object chunk:         %u
el: Μέγεθος τμήματος μεγάλου αντικειμένου:              %u

en: Date/time type storage:               %s
el: Τύπος αποθήκευσης ημερομηνίας/ώρας:                 %s

en: 64-bit integers
el: Ακέραιοι 64-bit

en: Float8 argument passing:              %s
el: Μεταβλητή Float8 τέθηκε:                            %s

en: by reference
el: με αναφορά

en: by value
el: με τιμή

en: Data page checksum version:           %u
el: Έκδοση αθροίσματος ελέγχου σελίδας δεδομένων:       %u

en: 
    
    Values to be changed:
el: 
    Τιμές προς αλλαγή:

en: First log segment after reset:        %s
el: Πρώτο τμήμα καταγραφής μετά την επαναφορά:          %s

en: NextMultiXactId:                      %u
el: NextMultiXactId:                                    %u

en: OldestMultiXid:                       %u
el: OldestMultiXid:                                     %u

en: OldestMulti's DB:                     %u
el: OldestMulti’s DB:                                   %u

en: NextMultiOffset:                      %u
el: NextMultiOffset:                                    %u

en: NextOID:                              %u
el: NextOID:                                            %u

en: NextXID:                              %u
el: NextXID:                                            %u

en: OldestXID:                            %u
el: OldestXID:                                          %u

en: OldestXID's DB:                       %u
el: OldestXID’s DB:                                     %u

en: NextXID epoch:                        %u
el: NextXID epoch:                                      %u

en: oldestCommitTsXid:                    %u
el: oldestCommitTsXid:                                  %u

en: newestCommitTsXid:                    %u
el: newestCommitTsXid:                                  %u

en: could not close directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του καταλόγου «%s»: %m

en: could not delete file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του αρχείου "%s": %m

en: fsync error: %m
el: σφάλμα fsync: %m

en: %s resets the PostgreSQL write-ahead log.
el: %s επαναφέρει το write-ahead log της PostgreSQL.

en: Usage:
el: Χρήση:

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές:

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR  data directory
el:  [-D, --pgdata=]DATADIR  κατάλογος δεδομένων

en:   -V, --version          output version information, then exit
el:   -V, --version          εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -?, --help             show this help, then exit
el:   -?, --help             εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας, μετά έξοδος

en:   -c, --commit-timestamp-ids=XID,XID
                                       set oldest and newest transactions bearing
                                       commit timestamp (zero means no change)
el:   -c, --commit-timestamp-ids=XID,XID
                                       ορισμός παλαιότερων και νεότερων συναλλαγών που φέρουν
                                       χρονική σήμανση ολοκλήρωσης (μηδέν σημαίνει καμία αλλαγή)

en:   -e, --epoch=XIDEPOCH             set next transaction ID epoch
el:   -e, --epoch=XIDEPOCH             όρισε την εποχή του επόμενου αναγνωριστικού συναλλαγής

en:   -l, --next-wal-file=WALFILE      set minimum starting location for new WAL
el:   -l, --next-wal-file=WALFILE      όρισε την ελάχιστη θέση εκκίνησης του νέου WAL

en:   -m, --multixact-ids=MXID,MXID    set next and oldest multitransaction ID
el:   -m, --multixact-ids=MXID,MXID    όρισε το επόμενο και παλαιότερο αναγνωριστικό πολλαπλής συναλλαγής

en:   -o, --next-oid=OID               set next OID
el:   -o, --next-oid=OID               όρισε το επόμενο OID

en:   -O, --multixact-offset=OFFSET    set next multitransaction offset
el:   -O, --multixact-offset=OFFSET    όρισε την επόμενη μετατόπιση πολλαπλής συναλλαγής

en:   -u, --oldest-transaction-id=XID  set oldest transaction ID
el:   -u, --oldest-transaction-id=XID  όρισε το παλαιότερο ID συναλλαγής

en:   -x, --next-transaction-id=XID    set next transaction ID
el:   -x, --next-transaction-id=XID    όρισε το επόμενο αναγνωριστικό συναλλαγής

en:       --wal-segsize=SIZE           size of WAL segments, in megabytes
el:       --wal-segsize=SIZE           μέγεθος των τμημάτων WAL, σε megabytes

en: 
    Report bugs to <%s>.
el: 
    Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>
