pg_dump (PostgreSQL) 18 - en to nl translation catalogue (9 entries)

en: could not find a "%s" to execute
nl: kon geen  "%s" vinden om uit te voeren

en: out of memory
nl: geheugen uitgeput

en: could not open file "%s": %m
nl: kon bestand niet openen "%s":%m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
nl: kon bestande "%s" niet hernoemen naar "%s": %m

en: child process exited with exit code %d
nl: sub proces eindigde met code %d

en: child process was terminated by exception 0x%X
nl: sub proces was geëindigd door exceptie 0x%X

en: child process exited with unrecognized status %d
nl: sub proces eindigde met onherkenbare status %d

en: schema with OID %u does not exist
nl: schema met OID %u bestaat niet

en: role with OID %u does not exist
nl: role met OID %u bestaat niet
